Sestdiena, 11. Augusts. Liega, Olga, Zita, Zigita

Western

Amerikāņu kultūra, neskatoties uz savu salīdzinoši vēsturisku jaunību ir ļoti bagāta un dažāda. Tas ir saistāms ar ASV specifisko mantojumu, kur var atrast dažādu tautu pārstāvjus no visiem pasaules nostūriem. Pateicoties šādai vēsturiskai sakritībai arī radās vestrna "western" žanrs, spilgti piesātināts, ne tikai literatūrā un mākslā, bet arī kino.
Runājot par vesternu apziņā rodas priekšstats, kovbojs platmalē, kurš jāj pa prēriju rietošas saules staru apmirdzēts. Indiāņi, graciozi stāvoši uz klints malas, izkrāsojušies un kaujas spalvās rotāti. Ir tajā kas nolēpumains ar piedzīvojumu vēsmu un brīvības smaršu.
Kas tad īsti ir vesterns?
Vesterns (western) ir amerikāņu mākslas žanrs literatūrā, kino, glezniecībā un tēlotājmākslā, kas attēlo notikumus Amerikas Rietumos (Mežonīgajos rietumos) un romantizē Amerikas Rietumu dzīves veidu. (vikipedija)

Vesterna notikumi parasti norisinās 19. gadsimta otrajā pusē mežonīgajos rietumos, nākamos ASV rietumu štatos, kā arī rietumu Kanādā un Meksikā. Papildus vesterna žanrs tika pielietots izdomātiem notikumiem arī Argentīnā, Austrālijā un Brazīlijā.
Vesterna raksturs ir vecu iesīkstējušu uzskatu sadursme ar jauno pasauli, jauno domāšanu. Pamatiedzīvotāju un balto ieceļotāju cīņa sākotnējā periodā. Vēlāk tās ir rančo saimnieku cīņas, cīņas par zemi par izdzīvošanu. Šāvēju individuālās cīņas, revolūcijas, nepakļaušanās vietējiem varas pārstāvjiem.

Izskats, veidols
Vesterna filmās bieži galvenais varonis ir kāds vientuļš klaidonis, parasti tas ir kovbojs vai izveicīgs šāvējs (gunslinger). Ģērbies viņš ir tam laikam atbilstošās drēbēs – galvā kovboja cepure; briežādas biksēs; pie zābakiem ir pieši; sasviedrējušā kreklā; ap kaklu ir lakatiņš, kurš lieti noder aizsardzībai no putekļiem; ieroči – vai nu revolveris, vai arī šutene un, protams, uzticīgs zirgs, kurš vienmēr palīdzēs grūtajās dzīves situācijās kā uzticams draugs.
Daba un apkārtne
„Vesternos” tiek atainots vietējās dabas skarbums (bieži vien tuksneša) . Darbība notiek atsevišķā fortā, rančo vai fermā; kādā mazā, pierobežas pilsētelē, kurā noteikti ir krodziņš, neliels veikals, banka, zirgu stallis un arī cietums.
Atsevišķi no šīs skarbās vides tiek attēlots vietējais krogs, kurā skan mūzika (spēlē sen neskaņotas klavieres), ir meitenes (parasti prostitūtas), tiek spēlēts vai nu pokers, vai „blek džek”, dzer alu un viskiju, bez kautiņiem un šaušanās neiztikt.

Copyright © www.CountryMusic.lv v5 2007-2018 | |