Trešdiena, 25. Jūlijs. Jēkabs, Žaklīna

Pits Andersons

Pits Andersons (1945-2016) - 50. gadu amerikāņu rokenrola karalis Latvijā, dzīvā leģenda, staigājošā tradicionālās amerikāņu mūzikas enciklopēdija.

Pēc pazīstamā un autoritatīvākā padomju rokmūzikas eksperta, slavenā žurnālista Artēmija Troicka, grāmatas “Back In The USSR, The True Story Of Rock In Russia” autora pētījuma datiem, Pits Andersons ir pats pirmais nopietni vērtējams rokeris visas bijušās Padomju Savienības teritorijā. Pits arī ir vienīgais no Latvijas un visas bijušās Padomju Savienības mūziķis, kas ir ierakstīts "Rockabilly Hall of Fame" ("Rockabilly Slavas Zāle")

No sešu gadu vecuma Pits astoņu gadu garumā mācās mūzikas skolā apgūstot klavieru spēli un mūzikas teoriju. Paralēli skolai, mūzikas nodarbībām, sporta vingrošanas skolai, mamma liek apmeklēt arī angļu valodas privātstundas. Aizliegto augli - Rietumu radio - Pits sāk klausīties jau kopš 11 gadu vecuma.

1959. gadā, mācoties tolaik Rīgas Elektromehāniskajā tehnikumā Pits, jau būdams pilnīgi apsēsts un fascinēts ar līdz šīm nedzirdētām, maģiskām skaņām - amerikāņu rokenrolu, piebiedrojas tehnikuma pašdarbības mūzikas grupai kā pianists. Pirmā dziesma, kuru viņš nodzied uz skatuves ir no rokenrola klasikas - Little Richarda http://littlerichard.com “Long Tall Sally”. Kopš tās dienas Pits ir pārliecināts, ka viss, ko viņš turpmāk vēlētos darīt dzīvē ir spēlēt un dziedāt šo burvīgo mūziku, kas saucas tikpat maģiski - rock’n’roll.

1963. gadā Pits ar vienu no saviem vistuvākajiem bērnības draugiem, kuru viņš pazīst jau no 11 gadu vecuma – Valēriju Saifudinovu nodibina savu otro, jau īstu, kārtīgu grupu ar nosaukumu “The Revengers”.

1972. gadā Pits saņēma uzaicinājumu piedalīties milzīgajā Rock’n’Roll Revival Show Londonā, Anglijā, vienā festivālā ar Jerry Lee Lewis, Little Richard, Chuck Berry, Fats Domino, Bill Haley un citām zvaigznēm, kas uzstājās uz pasākuma galvenās skatuves. Dabiski, Padomju institūcijas neatļāva Pitam braukt uz Angliju. Līdz šim laikam viņš glabā biļeti un festivāla plakātu, kurus viņam ir atsūtījuši viņa draugi no Lielbritanijas. Nepalaida arī darbā Bulgārijas kūrortu nakts klubos.

Jau 80-tajos Andersons ir apsēsts ar jaunu ideju spēlēt autentisko „rockabilly” kombinācijā ar pūšamiem instrumentiem, un ievieš „Arhīva” sastāvā trīs saksofonus. Viņš arī izdomā jaunu terminu šim mūzikas novirzienam – „BRASSABILLY” (no angļu „brass” – pūšamie instrumenti un „-abilly” – no rockabilly). Šādi viņa grupa apsteidza par vairākiem gadiem svinga mūzikas atdzimšanu (Swing Revival) 90. gadu sākumā Amerikā, kā arī varbūt deva iedvesmas dzirksti vairākiem gados jauniem mūziķiem, kas tagad spēlē šajā stilā (Latvijā un daudz kur citur Pitam ir sekotāji).
Pēkšņi 1989. gadā pavasarī Andersons negaidīti tiek uzņemts Zviedrijas Rokenrola Klubā par goda biedru, tam arī seko ielūgums ņemt dalību īstajā rock’n’roll festivālā Jončopingā, Zviedrijā!

1999.gada decembrī Pits Andersons pats producē un izdod albumu – „Swingin’ As Always”, kurā apkopoti 10 gadu (1989 – 1998) laika posmā ierakstītie labākie līdz šim neizdotie ieraksti.
Seko „Pete Anderson Band”, kurā paredzēta dažādu vietējo rock'n'roll un country mūziķu piedalīšanās. Ilggadīgie dalībnieki – pianists Gints Žilinskis un ģitārists no Valmieras Igors Eunapu.

Šodien Pits Andersons joprojām ir spēka pārpilns, dzied un spēlē ar savu piecu muzikantu bendu “PETE ANDERSON & The AMERICAN DREAM” daudzos klubos un mūzikas festivālos visā Baltijā un Rietumu Eiropā.


Pits Andersons mira 2016. gada Janvārī, 70 gadu vecumā, no liposarkomas (rets vēža paveids) izraisītajām komplikācijām.

Pita kaisle deva dzirksteli vairākiem Latvijas un citu valstu jaunās paaudzes mūziķiem. Ar saviem godīgiem, enerģijas pārpilniem koncertiem viņš ir veiksmīgi uzstājies Igaunijā, Lietuvā, Krievijā, Polijā, Somijā, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā, Holandē, Beļģijā, Vācijā, Lielbritānijā un ASV.

Mūziķa vietne internetā

Copyright © www.CountryMusic.lv v5 2007-2018 | |