Svētdiena, 24. Aprīlis. Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

Kovboja zābaku vēsture

Neviens tiešām nezin, kurš bija īstais kovboju zābaku izgudrotājs. Balstoties uz vairākiem stāstiem un leģendām, kas nākuši no dažādiem avotiem, pirmo, šo zābaku pāri bija izveidojis kāds kurpju meistars Kanzasā, vai arī iespējams kāds no Teksasas. Lai nu kā, bet stāsts joprojām ir tāds pats. Kad 1865. gadā bija beidzies pilsoņu karš, kovboji, kas jāja ganībās pa visu valsti, atklāja, ka viņiem tomēr vajadzīgi nedaudz savādāki zābaki par parastajiem. Tie, kas tika vilkti kara laikā vienkārši nederēja garām stundām jāšanai, dzenoties caur biezokņiem, brienot caur līčiem un upēm.


Ap 1870 gadu kāds asprātīgs kovbojs aiznesa savus zābakus pie kurpnieka un prasīja tiem izveidot smailus galus, lai varētu savu kāju kāpšļos iedabūt vēl vieglāk, uztaisīt tos augstākus, lai tie aizsargātu arī kājas, un lielāku, biezāku papēdi, lai kājas labi turētos kāpšļos. Augstie zābaki pasargāja arī no ērkšķainiem kokiem, dzeloņdrātīm, čūskām un citām "briesmām". Tos varēja uzvilkt ar garām, mūļa ausīm līdzīgām siksnām un tie bija diezgan vaļīgi augšpusē, lai no tiem varētu viegli izraut kājas gadījumā, kad kāds no tiem būtu ieķēries kāpslī un vajadzētu steidzīgi izrauties no tā.
Izturīgā āda, no kuras bija taisīti kovboju zābaki, pasargāja arī kovboju potītes no krūmāju, iespējami radītajiem, nobrāzumiem un viņu kājas no beršanās pret kāpšļiem. Zābaki bija šūti no ārpuses, lai neļautu to ādai ļodzīties un brīžiem berzties gar kovboja kāju. Augstais zābaka papēdis kalpoja kovbojam kā labs aizsargs. Viņš to varēja iecirst zemē, brīdī, kad stūma neatlaidīgu mūli, vai arī kad laidās ar zirgu zemē pa krauju vai jāja pa akmeņainām takām. Papēdis arī turēja prom kovboja kāju no iziešanas cauri kāpšļiem, ja viņš kristu sava zirga, viņš neiestrēgtu tajos un netiktu vilkts pa zemi. Tieši tā arī dzima pirmais kovboju zābaku pāris. Pirmajiem pāriem bija ļoti maz piedomāts pie to izskata, stila un tie bija domāti tikai strādāšanai. Tie bija kā līdzeklis, kas palīdzēja kovbojam būt drošībā un ātri kļuva par ikviena kovboja ikdienas dzīves daļu. Sākumā šie zābaki tika veidoti tikai pēc pasūtījuma. Kovbojam vajadzēja iet pie kurpnieka, kurš noteiktu viņa kāju izmēru un izveidotu zābaku pāri tieši viņam. Vēlāk parādījās arī pirmie uzņēmumi, zābakus jau bija iespējams pasūtīt arī pa pastu. Iegūt zābaku pāri šādā ceļā jau bija daudz vienkāršāk.

Zābaki sākumā bija domāti tikai praktiskam pielietojumam, taču drīz jau tie kļuva par modes kliedzienu. Šuvumi ārpusē, kas gandrīz vienmēr bija veidoti melnā vai brūnā krāsā piedeva zābakiem vēl krāsaināku noskaņu, nerunājot jau par tajos izšūtajiem rakstiem un zīmējumiem. Tā nu beigās zābaku meistari sāka eksperimentēt ar to ārieni un kopš tā brīža zābaku izskatam jau nav robežu. Jo neparastāki kovboju zābaki bija, jo labāk.

Copyright © www.CountryMusic.lv v5 2007-2016 | |