Trešdiena, 25. Jūlijs. Jēkabs, Žaklīna

Kantrī mūzika Latvijā

Country Music LatviaKantrī mūzika ( angļu val. Country Music, arī country and western music)- mūzikas stils, kas radies Amerikas dienvidaustrumos ( kantrī ) un dienvidrietumos un rietumos (vesterns), saplūstot kopā vairākiem mūzikas stiliem, tostarp blūzam, gospeļiem, ķeltu mūzikai un folkam.
Jēdziens „kantrī mūzika” Latvijā parādījās pagājušā gadsimta 90. gados, kad pavērās dzelzs priekškars un savu uzvaras gājienu sāka viss rietumnieciskais. Uz Latvijas mūzikas skatuves viena pēc otras parādījās grupas, kuru spēlēšanas stilu nosauca par „kantrī”, mūziķi dziesmu aranžējumos sāka biežāk izmantot vijoli, mutes ermoņikas un pat bandžo, arī stīlģitāru, un koncertu tērpu klāstā iekļāva vesterna stila aksesuārus.
Tomēr jautājums „Vai Latvijas mūziķi spēlē īstu kantrī” ir aktuāls vēl joprojām un ne vienā vien diskusijā dažādos interneta portālos par to ir lauzti ne mazums šķēpi. Jāsecina: cik cilvēku – tik viedokļu. Ir viedoklis, ka latviešu dziedātāji var radīt kantrī stila dziesmas un nebūt ne sliktas. Tomēr valdošais viedoklis ir tāds, ka neviens latviešu mēģinājums radīt autentisku kantrī mūziku nenovedīs pie vēlamā rezultāta, jo mēs nevaram radīt citas nācijas tautas dziesmu. Latvieši to nevar radīt, var tikai atskaņot, tieši tāpat kā kāda grupa Amerikā var savā repertuārā iekļaut latviešu „Tūdaliņ, tāgadiņ...”.
Arī citu tautu pieredze rāda, ka mēģinot izpildīt un radīt kantrī, tomēr tiek pārņemtas savas tautas mūzikas iezīmes, arī latviešu radītais kantrī tomēr vairāk vai mazāk pieskaitāms pie kantrī-šlāgera. Ir grupas, kuras mēģina radīt un izpildīt dziesmas angļu valodā, un šeit nu ir jāizpilda vēl viens grūts uzdevums – ne tikai jārada stilistiski tīra dziesma, bet arī jāizpilda tā pareizā angļu valodā. Laikam jau jātic viedoklim, ka lai radītu kantrī, jāpiedzimst vai vismaz pietiekoši ilgu laiku jānodzīvo Amerikas vidē, lai orientētos un radītu tiešām īstu kantrī stila mūziku.
Latvieši ir neatlaidīga tauta, tādēļ cerēsim, ka mūzikas apritē jau esošie un tikko mūzikas karjeru uzsākušie mūziķi priecēs mūs ar kvalitatīvu kantrī mūziku.
Copyright © www.CountryMusic.lv v5 2007-2018 | |